Czym jest ślub humanistyczny?

Czym jest ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny – najważniejsze informacje

Czy zawarcie związku małżeńskiego bez księdza lub urzędnika stanu cywilnego jest możliwe? Oczywiście, że tak! Istnieje taka możliwość podczas tak zwanego ślubu humanistycznego, czyli jednej z najszybciej rozwijających się gałęzi ceremonii ślubnych na świecie. Jak wygląda i czym dokładniej jest ślub humanistyczny? Czy taka forma małżeństwa ma moc prawną? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do krótkiej lektury!

Co to jest ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny to forma zawarcia małżeństwa, w której główny nacisk jest kładziony na wartości humanistyczne. Jest to doskonała alternatywa ceremonii religijnej dla osób niepraktykujących lub tych, którzy nie utożsamiają się z żadną wiarą. W przypadku ślubu humanistycznego, najważniejszymi uznawanymi wartościami jest rozum, przyjaźń, zaufanie oraz równość płci. To jak będzie wyglądała ceremonia ślubna, zależy tylko i wyłącznie od narzeczonych – ich zainteresowań, upodobań oraz potrzeb. Tak więc zorganizowana uroczystość może być zarówno niezwykle wystawna, skromna lub utrzymana w bardziej humorystycznym tonie, w zależności od upodobań przyszłych małżonków.

Jak wygląda ślub humanistyczny?

Sam ślub humanistyczny wygląda nieco inaczej niż klasyczne ceremonie zaślubin i jest prowadzony przez tak zwanego mistrza ceremonii. Prowadzona przez niego uroczystość może zostać zaplanowana przez narzeczonych, a samo zawarcie przysięgi może składać się z opowieści o przyszłej Parze Młodej, czyli przykładowo o początkach ich miłości , ich wspólnych pasjach i przeżyciach, czy wybranych tekstach literackich dotyczących szczęścia. To sprawia, że organizacja ślubu humanistycznego nabiera osobistego charakteru, przez co narzeczeni czują się jeszcze bardziej wyjątkowo. Co ważne, w trakcie ślubów humanistycznych mogą przemawiać zaproszeni goście, natomiast w tle zazwyczaj rozbrzmiewa ulubiona muzyka narzeczonych.

Ślub humanistyczny w Polsce

W naszym kraju, mimo iż jest to wciąż bardzo niszowy rodzaj ceremonii, popularność ślubów humanistycznych sukcesywnie rośnie. Niestety ceremonia zaślubin humanistycznych nie jest w Polsce zalegalizowana, w związku z czym nie niesie ze sobą żadnych skutków prawnych. Aby małżeństwo było legalne w świetle obowiązującego w naszym kraju prawa, niezbędne będzie zawarcie związku małżeńskiego w Urzędzie Stanu Cywilnego, natomiast sam ślub humanistyczny może mieć jedynie charakter symboliczny. Czy to jednak oznacza, że powinniśmy z niego całkowicie zrezygnować? Oczywiście nie! Ślub humanistyczny jest istotny nie tylko dla par, ale i dla społeczeństwa. Taka ceremonia daje nam sporą swobodę, a sam jej przebieg jest niezwykle indywidualny, w końcu to narzeczeni decydują jak będzie wyglądał jej przebieg!

Dodaj komentarz


Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *