Kursy przedmałżeńskie – najważniejsze informacje

Kursy przedmałżeńskie – najważniejsze informacje

Najważniejsze informacje dotyczące nauk przedmałżeńskich

Jednym z obowiązków podczas przygotowań do ślubu kościelnego jest odbycie kursów przedmałżeńskich, czyli tak zwanych nauk przedmałżeńskich. Po ich ukończeniu, przyszła Para Młoda otrzymuje odpowiednie zaświadczenie, które należy dostarczyć przed ceremonią do kościoła, w którym jest organizowany ślub. Zanim jednak rozpocznie się kursy, warto zaczerpnąć nieco informacji, jak dokładnie takie nauki wyglądają, ile trwają i jaki jest ich koszt. W poprzednich wpisach pokazaliśmy Wam czym jest ślub humanistyczny oraz co zrobić z kwiatami po ślubie, a dzisiaj podsuniemy Wam najważniejsze informacje dotyczące nauk przedmałżeńskich. Zapraszamy do krótkiej lektury!

Czym są kursy przedmałżeńskie i jak dokładniej wyglądają?

Nauki przedmałżeńskie mają w większości przypadków charakter wykładów lub lekcji prowadzonych w niewielkich grupach, a ich głównym celem jest przygotowanie narzeczonych do wspólnego życia po ceremonii zaślubin. Tematy poruszane na tego typu zajęciach dotyczą wielu spraw istotnych z punktu widzenia przyszłego małżeństwa. Co ważne, kursy przedmałżeńskie nie mają formy egzaminu, a same wykłady oraz lekcje odbywają się najczęściej na zasadach grupy dyskusyjnej, w której każdy może zabrać głos. Po odbyciu kursów przedmałżeńskich jako narzeczeni otrzymacie zaświadczenie, które należy dostarczyć do kancelarii parafialnej kościoła, w którym odbędzie się ślub. Warto też wspomnieć, że zaświadczenie odbycia nauk przedmałżeńskich nie ma terminu ważności, w związku z czym dokument będzie uznawany nawet po kilku latach.

Ile trwają nauki przedmałżeńskie?

Decyzję o zapisaniu się na kursy przedmałżeńskie należy podjąć w miarę szybko, gdyż są one organizowane raz na jakiś czas (w zależności od parafii). Zazwyczaj nauki przedmałżeńskie są rozłożone na 10 spotkań, które odbywają się na przestrzeni 6-8 tygodni. Tak więc w większości przypadków na zajęcia należy uczęszczać dwa lub trzy razy w tygodniu, spędzając na nich około dwóch godzin dziennie. Dla osób nie mających czasu na klasyczne kursy przedmałżeńskie jest możliwość odbycia weekendowych nauk przedmałżeńskich, trwających dwa dni.

Ile kosztują nauki przedmałżeńskie?

Niektóre parafie umożliwiają odbycie kursów przedmałżeńskich bez ponoszenia opłaty, inne natomiast prowadzą zajęcia za opłatą – od 50 do 100 złotych. Relatywnie więcej należy zapłacić w przypadku weekendowych nauk przedmałżeńskich – wtedy powinniśmy liczyć się z kosztem dochodzącym nawet do 200 zł.

Czy kursy przedmałżeńskie są obowiązkowe?

W przypadku tradycyjnego ślubu kościelnego nauki przedmałżeńskie są obowiązkowe, natomiast w przypadku ceremonii w Urzędzie Stanu Cywilnego nie są wymagane. Co istotne, wyjątkiem od tej reguły może być uczęszczanie na religię w ostatniej klasie liceum lub technikum – wtedy wystarczy dostarczyć księdzu zaświadczenie ze szkoły lub świadectwo ukończenia. Niestety nie wszyscy księża akceptują takie rozwiązanie i bardzo często zdarza się, że mimo to należy odbyć nauki przedmałżeńskie. Gdy zaledwie jedna z osób chodziła na religię w ostatniej klasie, w tym przypadku również niezbędne będzie odbycie kursów przedmałżeńskich.

Kursy przedmałżeńskie online

Przedmałżeńskie kursy online miały być sposobem na obejście wizyty w poradni życia rodzinnego oraz ułatwieniem dla osób które są zapracowane lub mają problemy z poruszaniem się. Niestety dostępność nauk przedmałżeńskich online nie pomoże uzyskać nam odpowiedniego zaświadczenia, gdyż wciąż nie są akceptowane przez księży. To oznacza, że nawet gdy narzeczeni odbędą taki kurs za pomocą komputera, mimo wszystko będą musieli uczęszczać na tradycyjne nauki przedmałżeńskie.

Dodaj komentarz


Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *