Ślub i Wesele w stylu zero waste

Ślub i Wesele w stylu zero waste

Co to jest Ślub i Wesele w stylu zero waste?

W dzisiejszych czasach coraz większą wagę przykładamy do dbania o środowisko, między innymi poprzez ograniczanie ilości generowanych odpadów. Taki styl życia nazywa się „zero waste”, który tłumacząc z języka angielskiego oznacza „brak śmieci”. Wspomniana idea powoli trafia do naszego kraju, z roku na rok zyskując na popularności. Tym samym, coraz częściej obserwujemy pary, które decydują się na wykorzystanie tej wspaniałej inicjatywy podczas własnej ceremonii ślubnej oraz przyjęcia weselnego. Zastanawia Was, w jaki sposób zorganizować ślub i wesele w stylu zero waste? Jeżeli mieliście już okazję zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi kursów przedmałżeńskich oraz sprawdzić czym jest ślub humanistyczny, to w dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na Wasze wątpliwości dotyczące przyjęcia bez odpadków. Zapraszamy do krótkiej lektury!

Zasada 5R czyli Ślub i Wesele w stylu zero waste

W większości przypadków ceremonie ślubne są hucznie świętowane poprzez organizację przyjęć weselnych, zazwyczaj mających mało wspólnego z ochroną środowiska. Idealnym więc rozwiązaniem dla osób chcących poprawić sytuację naszej planety jest zastosowanie zasady 5R (refuse, reduce, reuse, recycle, rot) podczas organizowania własnego ślubu i wesela. Takie rozwiązanie sprawi, że Wasz ślub i wesele nie odciśnie na środowisku takiego piętna, jak w przypadku tradycyjnej ceremonii. Co dokładniej oznacza zasada 5R i jak ją wykorzystać przygotowując się do wstąpienia na drogę małżeństwa?

1. Refuse – czyli rezygnuj z rzeczy, których nie potrzebujesz

W dużym skrócie, zasada „refuse” polega na zachowaniu zdrowego rozsądku. Jak możemy się do niej stosować? Na rynku ślubnym znajdziemy wiele akcesoriów i gadżetów jednorazowego użytku, bez których samo przyjęcie weselne będzie równie atrakcyjne. Podczas organizacji całego przedsięwzięcia, gdy przykładowo odwiedzamy targi ślubne, zamiast gromadzić ogromną ilość ulotek, lepiej zrobić im zdjęcie lub zapisać numer wykonawcy w telefonie, natomiast podczas samego przyjęcia zamiast plastikowych sztućców, talerzy i kubków, wybierz te, które można potem ponownie wykorzystać.

2. Reduce – czyli maksymalnie ogranicz gadżety i akcesoria

Prawdopodobnie nikt z nas nie wyobraża sobie sali weselnej bez pięknych dekoracji ślubnych, ale i tym wypadku również możemy wspomóc nasze środowisko. W jaki sposób? Zasada „reduce” nakłania nas do ograniczania używanych materiałów. Wybierajmy więc przedmioty, które po zakończonym weselu użyjemy ponownie, zamiast tych które trafią na śmietnik. Przykładowo zamiast jednorazowych dekoracji na stoły, warto je skomponować we własnym zakresie używając do tego na przykład słoików, sznurków oraz sukulentów. Co istotne, wspomniana zasada dotyczy nie tylko samego wystroju czy dodatków, ale również cateringu weselnego, sukni ślubnej czy garnituru dla Pana Młodego.

3. Reuse – czyli skorzystaj z tego, co masz

Kolejną zasadą mającą wpływ na nasze środowisko jest „reuse”, według której powinniśmy wykorzystywać rzeczy, które już posiadamy. Przykładowo zamiast kupować nową suknię ślubną, lepiej ją wypożyczyć lub odkupić używaną, a następnie dostosować do swoich potrzeb. Możemy też odkopać rodzinną biżuterię zalegającą na dnie szafy, po czym oddać do złotnika, aby przywrócił jej dawny blask. Kolejnym przykładem jest użycie obuwia oraz dodatków, które już wykorzystaliśmy podczas innych okazji. W ten sposób warto też pomyśleć o dekoracjach ślubnych, które z powodzeniem możemy wykonać z przedmiotów codziennego użytku.

4. Recycle – czyli użyj ponownie

Zasada „recycle” polega na wybieraniu przedmiotów, których w przyszłości będziemy mogli użyć ponownie lub, które można poddać recyklingowi. Jeden z przykładów idealnie wpisujących się w tę ideę możecie znaleźć w naszym poprzednim wpisie, w którym pokazujemy Wam co zrobić z kwiatami po ślubie. W jaki jeszcze sposób możemy się do niej stosować? Wybierzmy zaproszenia ślubne wykonane z ekologicznego papieru, bez plastikowych dodatków. Podczas wyboru zastawy stołowej skorzystajmy z naczyń, które można umyć oraz wykorzystać ponownie, zamiast tych jednorazowych, wykonanych z plastiku. Zrezygnujmy całkowicie ze słomek, a tam gdzie to możliwe eliminujmy folię i plastik.

5. Rot – czyli nie marnuj jedzenia

Ostatnia zasada idei „zero waste” mówi o tym, aby nie marnować przygotowanego jedzenia. Jak więc możemy się do niej zastosować? To wbrew pozorom nic trudnego. Zamiast planować przykładowo pięć posiłków na osobę, zaplanuj tylko trzy, a jedzenie, które zostanie, zapakuj w papierowe opakowania i podaruj gościom. Jest to dość popularny zwyczaj, który jest traktowany jako rodzaj podziękowania przybyłych osób na przyjęcie i który łączy w sobie same zalety. Co prawda, może się wydawać, że to niewiele, ale nawet takie drobne decyzje pomagają w walce ze zbyt dużą ilością odpadów w naszym środowisku.

Dodaj komentarz


Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *